Spis treści

Kostka brukowa cieszy się dużą popularnością, co w sumie zrozumiałe, patrząc na jej szerokie spektrum zastosowania. Sprawdzi się na podjeździe oraz tarasie, można wybudować z niej parking czy chodnik wokół domu. Jednak, aby rzeczywiście zachowała swoje właściwości i walory estetyczne, należy przygotować odpowiednią podbudowę pod kostkę brukową. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej i poznać najlepsze rozwiązania.

Podbudowa pod kostkę – dlaczego pełni tak ważną rolę?

Nie wystarczy tylko ułożyć kostkę, trzeba wcześniej wykonać odpowiednią podbudowę. Warto tutaj wiedzieć, że podbudowa pod kostkę, choć jest niewidoczna, ma niewątpliwie kluczowe znaczenie dla prawidłowego wykonania nawierzchni. Dzięki podbudowie pod kostkę zyskuje się równomierne przeniesienie obciążeń z nawierzchni na grunt. Kostka brukowa nie będzie się zapadać i nawet po dłuższym czasie nawierzchnia z niej wykonana będzie równa. Ale na tym funkcje podbudowy pod kostkę się nie kończą, gdyż jest ona warstwą mrozoodporną. Jeżeli inwestor zaniedba ten etap, to może dojść do powstawania kolein czy nawet zapadania się chodnika.

Chcesz zamówić podsypkę pod kostkę brukową w Bielsku Białej? Zadzwoń!

Podsypka piaskowa – co warto wiedzieć?

Niewątpliwie ważnym elementem układania kostki jest wykonanie wcześniej podsypki piaskowej. Stanowi ona warstwę wyrównawczą i trzeba pamiętać, że musi na całej powierzchni mieć podobną grubość. Dla równomiernego rozłożenia takiej podsypki podbudowa powinna być równa, ale też mieć właściwy kąt nachylenia. Jej grubość musi być dostosowana do planowanego obciążenia nawierzchni. Dla ruchu pieszych nie trzeba stosować bardzo dużej grubości i wystarczy podbudówka o grubości 10 do 20 cm. Jeżeli jednak po nawierzchni będą poruszać się samochody, to podbudówka powinna mieć grubość od 25 do 40 cm.

Podsypka pod kostkę brukową – postaw na bielską betoniarnię

Doskonałym wyborem jest podsypka będąca mieszaniną wykonaną z betonu. Dzięki niej można wyrównać podłoże i uzyskać najlepsze właściwości gruntu. Podsypka stabilizująca grunt zapobiega odkształcaniu się nawierzchni wykonanej choćby z kostki brukowej czy płyt chodnikowych. Tego typu podsypki wytwarzane są z najwyższej jakości składników, przy użyciu nowoczesnej technologii. Warto postawić na sprawdzonego dostawcę betonu, który przygotuje mieszankę dostosowaną do potrzeb i wymagań klientów. Betoniarnia Bielsko zaoferuje wysokiej jakości materiał budowlany w atrakcyjnej cenie – odwiedź BRbeton!

Beton towarowy Bielsko, jako podsypka gruntująca

Decydując się na kostkę brukową, trzeba pamiętać o tym, jak ważna jest podsypka. Nie musi być ona wcale wykonana ze żwirku czy innych kamieni, bo można postawić na sprawdzone rozwiązanie i tutaj warto wybrać beton towarowy chudy. Jest on niezwykle wytrzymałym surowcem, który zapewnia najlepsze właściwości nośne. Należy jeszcze zauważyć, że produkowany jest on na w pełni zautomatyzowanych węzłach betoniarskich. Dzięki temu zawsze zachowuje stałe i najlepsze właściwości oraz parametry techniczne. Odpowiednie dozowanie składników i stosowanie wysokiej jakości piasków sprawia, że efekt, jaki zostaje uzyskany, jest naprawdę dobry, czego potwierdzeniem są certyfikaty jakości. Chudy beton pełni więc rolę wyrównawczą i stanowi dobry podkład. Można na nim układać kostkę. Dzięki temu prace wykonywane są bardzo szybko, a efekty rzeczywiście są dobre. Nie bez znaczenia jest przy tym niska cena betonu Bielsko.

Co zrobić w przypadku słabych gruntów?

Jak wiecie, podbudowa powinna być mocna, trwała i niezawodna. Można do tego celu użyć mieszanki betonowej, ale i tłucznia, gresu czy żwiru. Może się okazać, że grunt ma bardzo niską przepuszczalność wody. Co w takim przypadku należy zrobić? Zasadniczo należy wykonać poniżej podbudowy warstwę rozsączającą z piasku o grubości 10 cm. Warto również zastanowić się nad zastosowaniem geowłókniny. W tym przypadku będzie ona pełnić funkcję separatora. Oznacza to, że nie dojdzie do przemieszczania się poszczególnych warstw materiału. Zastosowanie geowłókniny sprawia, że można wykonać lepsze zagęszczenie poszczególnych warstw podbudowy. Takie rozwiązanie zapobiega zapadaniu się nawierzchni, ale i pozwala ograniczyć wysadzanie kostki.


Podsypka pod kostkę brukową ma kluczowe znaczenie dla trwałości inwestycji, ale w znaczący sposób wpływa również na estetykę. Na tym etapie w żadnym wypadku nie można oszczędzać. Wykonanie podjazdu czy parkingu z kostki brukowej nie jest tanie. Nie warto więc wyrzucać pieniędzy w błoto. Próbując zaoszczędzić na podbudowie, szybko zauważymy, że po pierwszych ulewach kostka jest wysadzana, a całą pracę trzeba powtórzyć. Nie warto robić czegoś dwa razy, gdy można wykonać inwestycję raz a porządnie.