Jaką wybrać podsypkę pod kostkę brukową?

Odpowiednie wykorzystanie przestrzeni wokół domu nie tylko skradnie uwagę przechodniów czy wywoła zachwyt wśród gości. Będzie ono również ułatwieniem w codziennych czynnościach. Dopełnieniem do pięknego domu oraz ogrodu są chodniki, oraz podjazdy. Nawierzchnia nie tylko powinna cieszyć oko czy być spójna z wyglądem domu, ale również ma służyć nam przez wiele lat niezależnie od warunków atmosferycznych. Dlatego, zanim zdecydujemy się na wybór kostki brukowej, warto wiedzieć jak przygotować się do jej układania

Podsypka pod kostkę brukową – przeznaczenie

Poprawnie położona podsypka pod kostkę zapobiega różnego rodzaju odkształceniom, wyrównuje powierzchnię oraz utwardza i zabezpiecza teren. Wyboje oraz zapadnięta kostka nie tylko są niekorzystne wizualnie, lecz również stwarzają niebezpieczeństwo dla użytkowników tych powierzchni. Odkształcenia nawierzchni będą wymagały ciągłej naprawy. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami oraz poświęconym czasem. Dlatego, aby tego uniknąć, należy odpowiednio przygotować nawierzchnię pod układanie kostki brukowej czy płyt chodnikowych.

Rodzaje podsypek dostępnych na rynku

Możemy spotkać się z kilkoma rodzajami podsypek, które mają swoje unikatowe zastosowania.

  • Stosując podsypkę piaskową, należy zadbać o odpowiednie jej ubicie, co pozwoli na zabezpieczenie materiału przed wypłukiwaniem. Zalanie podsypki wodą pozwoli na poprawne osadzenie piasku na podłożu i jego wyrównanie.
  • Zamiast piasku można użyć podsypki żwirowej, która posiada większą wytrzymałość na obciążenia. Dzięki temu jest odporna na zróżnicowane warunki atmosferyczne Ostatnim rodzajem jest podsypka piaskowo- cementowa, która sprawdzi się przy stawianiu krawężników czy wykonaniu studzienek. Posiada większą trwałość oraz szczelność przed wilgocią niż pozostałe.

Jakie proporcję dla podsypki cementowo-piaskowej?

Podsypka cementowo-piaskowa sprawdzi się przy budowie podjazdów lub chodników. Ze względu na częstość użytkowania oraz poruszające się po powierzchni pojazdy, narażona jest na duże obciążenie. Aby wytrzymać wymagającą eksploatację, podsypka pod kostkę powinna mieć proporcję 1:2; 1:4; 1:6 lub 1:8. Oznaczenia określają, że na jedną część cementu przypadają X części piasku. W naszej firmie BRbeton mieszankę tworzymy w różnych proporcjach w zależności od wymagań klienta.

Przygotowanie nawierzchni pod samochody ciężarowe

TIR-y ze względu na swoją wagę wymagają mocniej utwardzonej powierzchni. Należy wziąć to pod uwagę podczas wykonywania parkingów dla samochodów ciężarowych lub podjazdów pod magazyny. Najlepszym rozwiązaniem będzie warstwowe wykonanie powierzchni z kilku rodzajów podsypek. Polecamy na sam spód użyć kruszywa kamiennego, następnie żwiru, a dopiero na końcu około 5-centymetrową warstwę podsypki cementowo-piaskowej. Zagwarantuje to największą trwałość i odporność na odkształcenia.

Zobacz też

Wpływ jakości betonu na trwałość konstrukcji

Podejmując się budowy domu, wiele osób zastanawia się nad zminimalizowaniem kosztów podjętej inwestycji. Dotyczy to zarówno kwestii murów, jak i samego wykończenia budynku wewnątrz. Taki sposób myślenia sprawia, że oszczędności na jakości materiałów nie zawsze odzwierciedlają faktycznie poniesione wydatki. Jakość

Zobacz więcej
beton architektoniczny

Beton architektoniczny – sztuka i funkcjonalność w jednym

Beton, który przez lata był kojarzony głównie z surowością i funkcjonalnością, w dzisiejszych czasach przechodzi istną rewolucję, jeśli chodzi o postrzeganie. Beton architektoniczny to nie tylko materiał budowlany, ale prawdziwa sztuka, łącząca w sobie estetykę i funkcjonalność. Nowoczesne technologie, takie

Zobacz więcej