Beton jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów we współczesnym budownictwie, który wykonywany jest ze spoiwa cementowego, wody, kruszywa (najczęściej jest to piasek lub żwir), a także ewentualnych dodatków, tj. tłuczeń, grys lub keramzyt. Materiał końcowy uzyskiwany jest na podstawie wymieszaniu kilku, konkretnych składników, których proporcje wcześniej dokładnie są wyliczane.

Jak określa się klasę betonu?

Obliczenia dokonuje się poprzez analizy laboratoryjne, jak i od potrzeb budowy. Warto zapamiętać, że skład betonu powinien być tak dobrany, aby zostały spełnione wszelkie określone wymagania dla mieszanki betonowej. To oznacza, że odpowiednia musi być konsystencja, gęstość, wytrzymałość, trwałość, ochrona przed korozją stali w betonie, z uwzględnieniem procesu produkcyjnego i planowanej metody realizacji prac betonowych.

Podział betonu według klas

O jakości betonu nie decyduje marka, a jego klasa. W bielskiej betoniarni mogą państwo znaleźć beton klasyfikujący się jako beton ciężki i zwykły, to znaczy:

 • C8/10 (dawniej B10)
 • C12/15 (dawniej B15)
 • C16/20 (dawniej B20)
 • C20/25 (dawniej B25)
 • C25/30 (dawniej B30)
 • C30/37 (dawniej B37, B35 i B40)
 • C35/45 (dawniej B45)

Chcesz zamówić beton z betoniarni w Bielsku Białej?

Zastosowanie klas betonu

Każdy z betonów nadaje się do czegoś zupełnie innego, np.

 • C8/10 najczęściej odnajduje się jako warstwa wyrównawczo-podkładowa, choć często może być stosowany pod fundamenty, czy też jako podbudowa w budownictwie drogowym;
 • C12/15, C16/20, C20/25, C25/30 oraz C30/37 powszechnie stosuje się jako równo w budownictwie mieszkaniowym, nie mieszkaniowym, jak i inżynieryjnym. Co oznacza, że stosuje się go między innymi na: fundamenty (stopy, ławy, płyty fundamentowe), ściany, słupy, posadzki, stropy, wieńce, nadproża oraz schody. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę obciążenia konstrukcji, jak i oprócz klasy wytrzymałości musi bezwarunkowo zostać spełniony warunek mrozoodporności;
 • C35/45 głownie stosowany jest w konstrukcji mostów, wiaduktów i przepustów.

Jeszcze do niedawna klasę betonu oznaczało się literą „B” oraz liczbą odpowiadającą wytrzymałości charakterystycznej na ściskanie oznaczonej na próbkach ściennych. W niektórych przypadkach nadal można spotkać się z tą formą oznaczania, jednak od jakiegoś czasu zdecydowana większość producentów betonu wybiera podporządkowywanie klas jego wytrzymałości według normy PN-EN 206. Aktualna klasyfikacja, wraz z ich poprzednimi oznaczeniami została sporządzona u góry artykułu.

Beton według normy PN-EN 206+A1:2016-12

Zgodnie z definicją zawartą w normie PN-EN 206+A1:2016-12 beton to „materiał powstały ze zmieszania cementu, kruszywa grubego i drobnego oraz ewentualnych domieszek i dodatków, który uzyskuje swoje właściwości w wyniku hydratacji cementu”.

Jako wytwórnia betonu z Bielska-Białej gwarantujemy kompleksową usługę w zakresie betonów klas ciężkich i zwykłych, a także potrzebnych dodatków do utworzenia jego wymaganej konsystencji. Beton w Bielsku-Białej oferujemy jako firma BRbeton, która od ponad dekady przoduje na rynku jako producent i sprzedawca najwyższej jakości betonu.

Beton towarowy z gruszki w Bielsku Białej i okolicy

Wysokiej klasy beton towarowy w betoniarni BRbeton w Bielsku Białej.

 • Produkcja
 • Transport
 • Pompowanie
beton architektoniczny Bielsko, cena betonu Bielsko