Jakiego betonu użyć do stabilizacji gruntu? Zastosowanie betonu C12/15 oraz C8/10

stabilizacja podłoża, beton Bielsko, beton stabilizacyjny

Prace budowlane muszą być tak przeprowadzone, aby zyskać bezpieczeństwo, ale i efektywne rozwiązanie. Stabilizacja gruntu jest niewątpliwie ważną pracą. Wykonuje się ją choćby przy budowie dróg. Jednak tu pojawia się pytanie: jakiego betonu należy użyć do takiej pracy?

Spis treści:

Stabilizacja gruntu betonem – co warto wiedzieć? Beton Bielsko

Aby wzmocnić grunty spoiste bądź mało i średnio spoiste niezbędne jest wykonanie pełnej stabilizacji. Takie prace należy wykonać zawsze wtedy, gdy grunty nie spełniają określonych parametrów wytrzymałościowych, które umieszczone są w danym projekcie. Trzeba tutaj pamiętać, że przestrzeganie założeń projektowych jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa, ale też dlatego, by dana konstrukcja była trwała i niezawodna. Stabilizacja gruntów poprawia również nośność, ale też odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Taką pracę wykonuje się zarówno przy budowie dróg, ale też podłoży kolejowych, parkingów czy nawet obiektów użytku publicznego. Niektórzy sądzą, że do stabilizacji gruntu można użyć cementu, jednak jest to błędne założenie. Specjaliści, choćby inżynierowie budowlani uważają, że tylko zastosowanie betonu pozwala na uzyskanie najlepszych parametrów technicznych. Ale też pracę można szybciej wykonać, a przy tym w znaczący sposób obniżyć koszty.

Jakie klasy betonu sprawdzą się do stabilizacji gruntu? Beton towarowy Bielsko

Beton jest materiałem wykorzystywanym na szeroką skalę w pracach budowlanych czy drogowych. Jest to w pełni zrozumiałe, choćby dlatego, że ma on naprawdę dobre parametry techniczne. Powstaje w wyniku zmieszania cementu, kruszywa i wody z określonymi dodatkami uszlachetniającymi i właśnie od owych dodatków, ale tez proporcji zależy to, gdzie można zastosować beton. Ze względu na owe różnice wyróżnia się różne klasy betonu. Do stabilizacji gruntu polecany jest beton C12/15, który ma naprawdę bardzo dobrą wytrzymałość na ściskanie na poziomie 15 MPa. Oznacza to, że beton nie ulegnie zniszczeniu nawet pod wpływem siły 15 N. Kolejną zaletą jest konsystencja, a więc stopień ciekłości mieszanki betonowej. W tym przypadku wpływa na łatwość wylania mieszanki betonowej. Betoniarnia Bielsko poleca wybór mieszanki o najlepszych parametrach – dostępne w ofercie BRbeton. Tego typu beton posiada nieco bardziej sypką konsystencję. Rzeczywiście świetnie utwardza podłoże. Wylany staje się nieco chropowaty, a dzięki temu zyskuje jeszcze lepszą przyczepność.

Duże znaczenie ma również fakt, że pobiera częściowo wodę z gruntu. Nie wymaga też szalowania. Tego typu beton rzeczywiście sprawdza się w bardzo trudnych warunkach, a więc ustabilizuje i wzmocni każde podłoże.  Kolejnym dobrym wyborem jest beton C8/10, który wcześniej oznaczany był jako B10. Taki beton towarowy Bielsko zapewni łatwość utwardzenia gruntu. Również on ma dobre parametry techniczne. Określa się go mianem także chudego betonu. W jego proporcjach stosuje się mniejsze ilości cementu, ale mimo wszystko sprawdzi się do stabilizacji gruntu. Osiąga on wytrzymałość na poziomie 6-9 MPa. Można go wykorzystać do wyrównania podłoża. Często znajduje też zastosowanie przy budowie dróg czy w pracach związanych z wykładaniem kostki brukowej. Jego cena jest stosunkowo niska.

Ogólnie przyjmuje się, że do produkcji betonu C8/10 na metr sześcienny należy użyć 190 kg cementu, 1230 kg żwiru, 840 kg piasku i 150 dm3 wody. Jednak wyrabiania ręcznego betonu nie zalecamy, bo jest to praca niezwykle męcząca, ale też czasochłonna. Najlepiej postawić na sprawdzony produkt od dobrego dostawcy.

O czym należy jeszcze pamiętać wykonując stabilizację gruntu?

Stabilizacja gruntu jest pracą niezwykle ważną i musi być przeprowadzona bardzo dokładnie. Wiadome jest, że w pracach budowlanych liczy się efekt, ale też czas wykonania danej inwestycji. Z tego też powodu inwestorzy muszą szukać takich rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty. Dlatego też istotne znaczenie ma dobór betonu. Wbrew pozorom np. beton półsuchy czy chudy bardzo dobrze sprawdza się do stabilizacyjnych prac. Po wymieszaniu składników i zastosowaniu właściwych proporcji każdą zaprawę odpowiednio się zagęszcza i w ten sposób nie powstają pęcherzyki powietrza. Rzeczywiście tego typu beton sprawdzi się nawet w przypadku bardzo trudnego podłoża. Nie trzeba się obawiać, że po wykonaniu stabilizacji dojdzie do uszkodzenia powierzchni. Kluczowe znaczenie ma oczywiście wybór betonu od sprawdzonego dostawcy, jakim jest nasza betoniarnia Bielsko – BRbeton.    

Dowiedz się więcej o mieszankach betonowych

Zobacz też