Pielęgnacja betonu – na co należy zwrócić uwagę?

Spis treści:

W prawidłowej konstrukcji budynku niezwykle ważne jest zadbanie o najwyższą jakość elementów budowlanych, w tym trwałych fundamentów oraz ścian odpornych na pękanie. Dlatego też musimy odpowiednio zadbać o powierzchnię betonowe. Pielęgnacja betonu polega na odpowiednich zabiegach i działaniach mających na celu zapewnienie odpowiedniego wiązania i twardnienia betonu. Niemalże w każdej budowli  wykorzystuje się beton do wykonania elementów konstrukcyjnych.  Mało osób wie, że pora roku ma duży wpływ na sposób pielęgnacji betonu. Nasza betoniarnia Bielsko podpowie jak odpowiednio zadbać o jakość betonu i zapozna z właściwym sposobem pielęgnacji konstrukcji betonowych.

Betoniarnia Bielsko – prawidłowa pielęgnacja betonu

Jeśli nie zadbamy o prawidłową pielęgnację betonu, materiał budowlany straci swoją wartość. Dlatego też od razu przed zastygnięciem betonu należy przejść do jego odpowiedniej ochrony. Prawidłowa pielęgnacja betonu Bielsko pozwoli na asekurację przed: wiatrem, szkodliwymi działaniami atmosferycznymi, zbyt niską i wysoką temperaturą. Nieodpowiednia pielęgnacja może spowodować pękanie betonu w trakcie procesu zasychania. Niesie to za sobą ryzyko kruszenia się i zniekształcenia powierzchni. Przez co betonową nawierzchnię trzeba będzie stale naprawiać i zmieniać.

Sprawdź jakie rodzaje i klasy betonu są dostępne w naszej ofercie betoniarni Bielsko.

Betoniarnia Bielsko — jak odpowiednio pielęgnować powierzchnię w zimę

Jak pielęgnować beton w zimę?

Wykonywanie prac budowlanych zimą jest znacznie trudniejsze niż latem. Podstawowym zadaniem, mającym na celu ochronę materiału, jest jego asekuracja przed ujemnymi temperaturami. Powierzchnie wymagają wtedy skuteczniejszej ochrony przed niskimi temperaturami. Niesprzyjające warunki i źle wykonana wylewka są powodem do powstawania deformacji i zniekształceń na powierzchni betonowej. Dzieje się tak, ponieważ w zbyt niskiej temperaturze mieszanka betonowa ma znacznie zwolnione procesy wiązania się i twardnienia. Ogromna wiedza i doświadczenie pracowników betoniarni w Bielsku pozwala na pracę w niskich temperaturach z zapewnionym zadowalającym efektem końcowym.

Najważniejszą kwestią jest to, żeby utrzymywać temperaturę wylewki powyżej 5°C. Przyspieszyć twardnienie betonu możemy przez dodawanie gorącej wody, kruszywa i piasku do mieszanki betonowej. Pierwsze 3 dni są bardzo ważne w procesie twardnieniu betonu. Zastosowanie osłon, mat, cieplaków również wpłynie pozytywnie na utwardzenie betonu. Zalecane jest również nagrzewanie powierzchni nadmuchami.

Pielęgnacja betonu towarowego Bielsko w letnie dni

Wysokie temperatury, wiatr, słońce powodują szybkie wysychanie betonu. Są to czynniki, które najbardziej szkodzą świeżej mieszance betonowej.  Niekontrolowana utrata wilgotności skutkuje powstawaniem rys, a nawet spękań. Aby zadbać o prawidłowe tempo twardnienia betonu, należy pamiętać o uwodnieniu, czyli zjawisku hydratacji, które jest niezbędne w przypadku cementu.

Mieszanka betonowa jest najbardziej wrażliwa w początkowej fazie twardnienia. Najsilniejszy jest wtedy skurcz i najwyższa temperatura. Po pierwszych 12 godzinach po rozlaniu betonu powierzchnię trzeba obficie zraszać wodą. Ten zabieg należy wykonywać średnio co 3-4 godziny. Jeśli temperatura znacząco wzrośnie, należy powtarzać tę czynność częściej. Aby nasza wylewka była idealnie gładka, bez żadnych uszczerbków i zniekształceń to musimy ją regularnie sprawdzać i doglądać. Alternatywą dla ciągłego zraszania jest mata lub włóknina, która po nałożeniu na beton spowoduje dłuższe schnięcie wylewki.

Przypomnienie zastosowania klas betonu Bielsko – Biała

Zanim jeszcze zajmiemy się pielęgnacją betonu, warto zapoznać się z jego podziałem według klas oraz zastosowania. Betoniarnia Bielsko oferuje Państwu materiały określane jako beton ciężki oraz zwykły. W starszym nazewnictwie klasę betonu oznaczano literką „B” z jedną liczbą obok, jednak aktualnie zgodnie z oficjalnymi normami europejskimi, klasa betonu jest opisywana literą „C” wraz z dwiema liczbami. Beton powszechnie stosowany w budownictwie mieszkaniowym oraz inżynierskim możemy najczęściej spotkać przy wykonaniu fundamentów, ścian, słupów, posadzek czy schodów. Klasy, które do nich należą to:

  • Beton C12/15 (dawniej B15)
  • C16/20 (dawniej beton B20)
  • Beton C20/25 (dawniej B25)
  • C25/30 (dawniej beton B30)
  • Beton C30/37 (dawniej B37, B35 i B40)

Szukasz wysokiej jakości betonu do wykonania wylewki? W Betoniarni Bielsko przygotujemy dla Ciebie wycenę razem z transportem i pompowaniem betonu pod wskazanym adresem.

Sprawdź dostępny beton towarowy z klasami od C8/10 do C35/40

Aby poszerzyć swoją bazę wiedzy, sprawdź również pozostałe artykuły:

Zobacz też

Wpływ jakości betonu na trwałość konstrukcji

Podejmując się budowy domu, wiele osób zastanawia się nad zminimalizowaniem kosztów podjętej inwestycji. Dotyczy to zarówno kwestii murów, jak i samego wykończenia budynku wewnątrz. Taki sposób myślenia sprawia, że oszczędności na jakości materiałów nie zawsze odzwierciedlają faktycznie poniesione wydatki. Jakość

Zobacz więcej
beton architektoniczny

Beton architektoniczny – sztuka i funkcjonalność w jednym

Beton, który przez lata był kojarzony głównie z surowością i funkcjonalnością, w dzisiejszych czasach przechodzi istną rewolucję, jeśli chodzi o postrzeganie. Beton architektoniczny to nie tylko materiał budowlany, ale prawdziwa sztuka, łącząca w sobie estetykę i funkcjonalność. Nowoczesne technologie, takie

Zobacz więcej